KALİTELİ SOHBET NEDİR?

admin     01-20-16     Sohbet Odaları     KALİTELİ SOHBET NEDİR?

 KALİTELİ SOHBET NEDİR? 

KALİTELİ SOHBET NEDİR?  Sohbet ,chat,muhabbet,söyleşi insanların iletişim kurma birbiriyle etkileşimini sağlama yöntemidir. Bu nedenledir ki sohbet etme ile kaliteli sohbet arasında dağlar kadar fark vardır.

Sohbet ve kaliteli sohbet ne demektir

Sohbet chat,muhabbet,söyleşi insanların her hangi bir konu içinde üslup farkı gözetmeden bir konu hakkında yorum yapma tartışma yada şaka ve esprili amaçlı kurulan cümleler bütünüdür Kaliteli sohbet ise belirli adap içerisinde sevgi saygı çerçevesinde kişiye hayata yeni bir bakış açısı sağlayan espri ve algı gücüne farkındalık kazandıran sohbete kaliteli sohbet denir .

Sohbet ile kaliteli sohbette ki  kalite arasındaki fark nedir ?

Sadece amacı Sohbet  olan bireyler sohbet ederken zamanı etkili şekilde kullanmazlar boş vakitlerini sohbetle değerlendiklerini zannederler ama pek sanıldığı gibi değildir. Yapılan araştırmalarda  sohbette çok uzun saatlerce iletişim kuramayan bireylerdense kısa net  anlaşılır biçimde sen yerine ben dili kullanarak empati yeteneği güçlü bireylerin sosyal ilişkiler de daha başarılı olduğu bu tür sohbetlerin dava verimli olduğu kanıtlanmıştır. Boş vakitleri sohbetle değerlendirmek istiyorsak sohbette kaliteyi yakalamak şarttır.

Sohbetteki kalite nasıl artar ?

Öncelikle sohbet kendi kendine yön verebilen bir eylem değildir burada şahıs ,bilgi, kültür seviyesi çok önemlidir. bunlar sohbetin standartlarını ve gidiş yönünü oldukça etkileyecektir. Sohbet şahıslar arasında gerçekleşeceği için sohbette saygı kişilerinin birbirine duyduğu saygıyı temsil eder. Sohbet ederken iyi bir konuşmacı olmanın yanında iyi bir dinleyicide olmak gerekir. Bu gibi durumlarda göz kontağı kurularak kişiye can kulağıyla dinlediği  hissi verilmeli önemli olduğu hissetirilmedir.  Böylelikle kaliteli ve sağlıklı iletişim kurulmuş olur.

 

 

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?